+420 733 270 838

Střed těla je základem

Častým problémem je přesvědčit začátečníka, aby z počátku po dobu alespoň jednoho měsíce preferoval cviky na zpevnění středu těla.

Jedná se zejména o procvičování rotátoru kolem páteře, vzpřimovačů páteře a posilování břišních svalů.

Nejčastějším přáním začátečníka je zbavit se tuků na problematických partiích, získat sílu, nabrat svalovou hmotu, zpevnit celé tělo, zlepšit kondici atd., aniž by musel dělat pořád dokola ty nudné cviky na zpevnění středu těla.

Uvědomte si, že jiné části těla podporuje kostra, resp. kosti. V pase ale žádná taková podpora není. Celou váhu horní části těla nese bederní část páteře (bederní obratle a meziobratlové ploténky). Pokud máte sedavé zaměstnání a nevěnujete se posilování svalstva, s postupem času začněte pociťovat bolesti v kříži. Proto je nutné posilovat svaly trupu, aby bederní část páteře netrpěla.

Poznamenám jen, že jakákoliv stavba, která nestojí na pevných základech, se dřív či později zřítí. Máte-li dobré základy, je už pak jedno, co na nich postavíte – obrovský dům či malou chatku.

Posilování středu těla je důležité a v žádném případě není ztrátou času. Je to příprava na vzrůstající fyzickou činnost pro svaly celého těla.

Zpevňováním středu těla se vám vytváří základy pro cíle, kterých chcete dosáhnout.